Udvalgte Arkitekturpriser

År

Arkitekturpris

Titel

2018

Tysklands Planlægningspris “Polis Award”  

Waldbaldviertel, Köln Tyskland

2016

Tysklands Grønne Arkitekturpris “Viertel für Grün”  

Waldbaldviertel, Köln Tyskland

2011

Randers Arkitekturpris“Byrum”

Østervold, Randers Danmark

2005

Sveriges Utemiljöpris tildelt Peter Becht 

World Culture Museum, Göteborg Sverige

2004

Randers Arkitekturpris, “Byudvikling”

Thors Bakker, Randers Danmark

Første Præmie i Arkitektkonkurrencer

År

Vindende Forslag

Beliggenhed

2020

Klosterareals Pluggendorf, Masterplan

Münster Tyskland

2019

Carossa Spandau, Landskab

Berlin Tyskland

2019

Carossa Spandau, Masterplan

Berlin Tyskland

2019

Roggendorf Thenhoven, Bebyggelse

Köln Tyskland

2019

Simonskaul, Bebyggelse

Köln Tyskland

2018

School of Music and Performing Arts, Kultur

Frederiksberg Danmark

2017

Gartenstadt Marienhain, Byudvikling

Berlin Tyskland

2017

Obernuelander Mühle, Landskab

Bremen Tyskland

2017

Sofias Bro, Landskab

Sofiero Sverige

2016

Junkersdorf, Bebyggelse

Köln Tyskland

2016

Häuschensweg, Bebyggelse

Köln Tyskland

2015

Wulfsiedelung, Bebyggelse

Hamburg Tyskland

2014

Erhenfeldt, Byudvikling

Köln Tyskland

2014

Celle Platz, Byrum

Celle Tyskland

2014

Albertstadt Kaserne, Byudvikling

Dresden Tyskland

2014

Wohnen an der Nuthe, Landskab

Potsdam Tyskland

2014

Hafenkant Bremen, Havn og Byudvikling

Bremen Tyskland

2013

Mauerpark, Byudvikling

Berlin Tyskland

2013

Waldbadviertel, Bebyggelse

Köln Tyskland

2013

Stadtwerder Bremen, Bebyggelse

Bremen Tyskland

2013

Vattentornet, Landskab

Växjö Sverige

2012

Hochschule Nuegraben, Kultur

Hamburg Tyskland

2012

Haubenhauser, Bebyggelse

Bremen Tyskland

2012

Fischers Allé, Bebyggelse

Hamburg Tyskland

2011

Generate Arlöv, Masterplan

Burlöv Sverige

2011

Grüne Mitte, Byudvikling

Bremen Tyskland

2011

Überseestadt, Havn og Byudvikling

Bremen Tyskland

2011

Campus Berufliche Schule, Kultur

Hamburg Tyskland

2011

Magellan Quartier, Landskab

Bremen Tyskland

2010

Lotter Strasse, Bebyggelse

Osnabrück Tyskland

2009

Stadtwerder Marin, Landscape

Bremen Germany

2006

Habenhauser Deichland, Byudvikling

Bremen Tyskland

2004

Thorgrunden, Byudvikling

Randers Danmark

2003

Østervold, Byrum

Randers Danmark

2002

Fischbeck Neugraben, Byudvikling

Hamburg Tyskland

2002

Klarastift, Landskab

Münster Tyskland

2002

Jahncarré, Bebyggelse

Osnabrück Tyskland

2002

Rothe Erde, Byudvikling

Aachen Tyskland

2002

Maikäfersiedelung, Landskab

München Tyskland

2001

Hafencity Städebau, Havn og Byudvikling

Hamburg Tyskland

2001

Kaiserkai 23,25,27, Havn og Byudvikling

Hamburg Tyskland

2001

Himmelgeist Ittern, Byudvikling

Düsseldorf Tyskland

2000

Winterhude Stadtpark, Byudvikling

Hamburg Tyskland

2000

Lincon Kaserne, Byudvikling

Münster Tyskland